Contoh Rancangan Pengajaran Harian Untuk BM Tahun 6
Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh/Hari : 5 April 2012( Khamis) Masa :8:30pagi---9.00pagi
Kelas : 6B Bil. Pelajar : 40 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Taman Rekreasi
Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan aktiviti atau kata kerja yang terdapat dalam gambar..
2. Menggunakan kata hubung untuk membina ayat majmuk.
3. Membina ayat majmuk yang gramatis.
Fokus Utama :7.1 Aras 2(i) Menjelaskan maksud tersurat berdasarkan bahan grafik.
Fokus sampingan:8.1 Aras 3(i) Membina ayat majmuk dengan peluasan subjek dan predikat.
Pengetahuan Sedia Ada :
1.Murid telah pernah berkunjung ke taman permainan.
2.Murid telah mempelajari kata hubung.
3.Murid telah dapat membina ayat tunggal.
Konsep : Kata hubung,ayat tunggal dan ayat majmuk.
Bahan : kad-kad perkataan,,gambar, kertas manila,pen marker.
Nilai : Menjaga kesihatan, bekerjasama.
Tatabahasa : Kata kerja (mengayun meluncur bermain membaca berkejar-kejaran)
Kata hubung (untuk kerana sambil manakala)
Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran berfikir: menjana idea dan menghubungkait idea.
Kemahiran melihat,mendengar dan menulis.
Langkah / Masa | Isi Kandungan | Aktiviti Pengajaran | Pembelajaran | Catatan |
|
| Aktiviti Guru | Aktiviti Murid |
|
Set Induksi ( 3 minit ) |
Kata Hubung |
1.Guru menyoal tentang kata hubung yang telah dipelajari
2.Guru bertanya tentang kegunaan kata hubung dalam ayat. |
1.Murid angkat tangan untuk memberikan respon.
2.Murid menjawab kegunaan kata hubung iaitu untuk menyambungkan ayat tunggal menjadi ayat majmuk. |
Contoh kata hubung yang diberi: untuk ,dan,kerana, sambil dsb. |
Langkah 1 (4minit)
|
Membina ayat majmuk dengan kata hubung yang telah dipelajari. |
1.Guru menunjukkan satu ayat tunggal pada papan tulis.
2.Guru meminta murid membina ayat majmuk dengan kata hubung yang ditunjukkan.
3. Guru membimbing murid membina ayat majmuk dengan kata hubung tertentu.
|
1.Murid perhatikan ayat dan cuba berfikir ayat majmuk yang boleh dibina.
3.Murid cuba membina ayat majmuk dan guru membantu.
|
Contoh ayat tunggal: Ali membaca buku di perpustakaan.
Ayat majmuk:
Ali membaca buku di perpustakaan untuk menambahkan ilmu pengetahuan. |
Langkah 2 (8minit) |
Menyenarai aktiviti dalam gambar. |
1. Guru menampalkan gambar taman permainan pada papan tulis.
2.Guru mengarahkan murid perhatikan gambar dan menulis aktiviti yang terdapat dalam gambar.
3.Guru berbincang dengan murid tentang aktiviti dalam gambar.
|
1.Murid perhatikan gambar .
2.Murid tampil ke depan untuk menulis jawapan pada papan tulis.
3.Murid mendengar penerangan guru. |
Gambar taman permainan ditampalkan.
Aktiviti dalam gambar: ~mengayun buaian ~meluncur papan gelongsor ~membaca buku ~berkejar-kejaran ~bermain layang-layang. |
Langkah 3 (8minit) |
Membina ayat majmuk dalam kumpulan |
1.Guru mengedarkan kertas manila dan mengarahkan murid berbincang dalam kumpulan.
2.Guru memberikan keterangan.
3.Guru meronda dan memberi bimbingan di mana perlu.
|
1.Murid duduk dalam kumpulan untuk mengadakan perbincangan.
2.Murid berbincang dan membina ayat majmuk berpandukan gambar.
3.Ketua kumpulan menulis ayat majmuk pada kertas manila. |
|
Langkah 4 (5 minit) |
Membentang hasil perbincangan |
1.Guru mengumpul hasil perbincangan murid.
2. Guru menampalkan hasil perbincangan kumpulan pada papan tulis untuk tatapan bersama.
3.Guru berbincang bersama murid dan membetulkan kesilapan ayat. |
1. Murid membaca ayat-ayat yang dibina oleh kawan.
2.Murid mendengar penerangan guru dan membetulkan kesilapan ayat bersama-sama. |
Menjana idea
Perbincangan kumpulan |
Penutup (2 minit) |
Membuat rumusan pelajaran. |
1. Guru membuat kesimpulan dan penutup kognitif.
2. Guru memberi tugasan bina ayat sebagai pengukuhan di rumah. |
1. Murid mendengar rumusan guru.
2.Murid diberi lembaran kerja bina lima ayat berpandukan gambar taman permainan senagai kerja rumah. |
Lembaran Kerja diberi sebagai latihan pengukuhan. |
Impak/Refleksi : Didapati suasana agak bising semasa sesi perbincangan.Terdapat juga murid yang tidak bergerak aktif semasa aktiviti berbincang.40/40 murid menguasai kemahiran membina ayat majmuk dengan kata hubung.Latihan pengayaan akan diberi.
Latihan pengukuhan murid
Bina lima ayat lengkap tentang aktiviti yang terdapat dalam gambar.