Saturday, 21 April 2012

Contoh Rancangan Pengajaran Harian

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Untuk BM Tahun 6




Rancangan Pengajaran Harian





Tarikh/Hari :    5 April 2012( Khamis)                         Masa :8:30pagi---9.00pagi


Kelas :               6B                                                        Bil. Pelajar : 40 orang


Mata Pelajaran :   Bahasa Melayu


Tajuk :  Taman Rekreasi


Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat:


1.      Menyatakan aktiviti atau kata kerja yang terdapat dalam gambar..


2.      Menggunakan kata hubung untuk membina ayat majmuk.


3.      Membina ayat majmuk yang gramatis.


Fokus Utama :7.1 Aras 2(i) Menjelaskan maksud tersurat berdasarkan bahan grafik.


Fokus sampingan:8.1 Aras 3(i) Membina ayat majmuk dengan peluasan subjek dan predikat.    


Pengetahuan Sedia Ada :


                1.Murid telah pernah berkunjung ke taman permainan.


                2.Murid telah mempelajari kata hubung.


                3.Murid telah dapat membina ayat tunggal.


Konsep : Kata hubung,ayat tunggal dan ayat majmuk.


Bahan : kad-kad  perkataan,,gambar, kertas manila,pen marker.


Nilai : Menjaga kesihatan, bekerjasama.


Tatabahasa : Kata kerja (mengayun meluncur bermain membaca berkejar-kejaran)


                     Kata hubung (untuk kerana sambil manakala)  


Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran berfikir: menjana idea dan menghubungkait idea.
Kemahiran melihat,mendengar dan menulis.         


Langkah / Masa
Isi Kandungan
Aktiviti   Pengajaran
Pembelajaran
Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid


Set Induksi
( 3 minit )

Kata Hubung

1.Guru menyoal tentang kata hubung yang telah dipelajari


2.Guru bertanya tentang kegunaan kata hubung dalam ayat.

1.Murid angkat tangan untuk memberikan respon.

2.Murid menjawab kegunaan kata hubung iaitu untuk menyambungkan ayat tunggal menjadi ayat majmuk.

Contoh kata hubung yang diberi:
untuk ,dan,kerana,
sambil dsb.


Langkah 1
(4minit)









Membina ayat majmuk dengan kata hubung yang telah dipelajari.


1.Guru menunjukkan satu ayat tunggal pada papan tulis.

2.Guru meminta murid membina ayat majmuk dengan kata hubung yang ditunjukkan.

 3. Guru membimbing murid membina ayat majmuk dengan kata hubung tertentu.





1.Murid perhatikan ayat dan cuba berfikir ayat majmuk yang boleh dibina.


3.Murid cuba membina ayat majmuk dan guru membantu.



Contoh ayat tunggal:
Ali membaca buku  di perpustakaan.

Ayat majmuk:

Ali membaca buku di perpustakaan untuk menambahkan ilmu pengetahuan.

Langkah 2
(8minit)

Menyenarai aktiviti dalam gambar.

1. Guru menampalkan gambar taman permainan pada papan tulis.

2.Guru mengarahkan murid  perhatikan gambar dan menulis aktiviti yang terdapat dalam gambar.

3.Guru berbincang dengan murid tentang aktiviti dalam gambar.


1.Murid perhatikan gambar .



2.Murid tampil ke depan untuk menulis jawapan pada papan tulis.


3.Murid mendengar penerangan guru.

Gambar taman permainan ditampalkan.

Aktiviti dalam gambar:
~mengayun buaian
~meluncur papan gelongsor
~membaca buku
~berkejar-kejaran
~bermain layang-layang.


Langkah 3
(8minit)


Membina ayat majmuk dalam kumpulan


1.Guru mengedarkan kertas manila dan mengarahkan murid berbincang dalam kumpulan.

2.Guru memberikan keterangan.

3.Guru meronda dan memberi bimbingan di mana perlu.



1.Murid duduk dalam kumpulan untuk mengadakan perbincangan.

2.Murid berbincang dan membina ayat majmuk berpandukan gambar.

3.Ketua kumpulan menulis ayat majmuk pada kertas manila.


Langkah 4
(5 minit)

Membentang hasil perbincangan

1.Guru mengumpul hasil perbincangan murid.

 2. Guru menampalkan hasil perbincangan kumpulan pada papan tulis untuk tatapan bersama.

3.Guru berbincang bersama murid dan membetulkan kesilapan ayat.

1. Murid membaca ayat-ayat yang dibina oleh kawan.

 2.Murid mendengar penerangan guru dan membetulkan kesilapan ayat bersama-sama.

Menjana idea

Perbincangan
kumpulan

Penutup
(2 minit)

Membuat rumusan pelajaran.

1. Guru membuat kesimpulan dan penutup kognitif.

2. Guru memberi tugasan bina ayat sebagai pengukuhan di rumah.                             

1. Murid mendengar rumusan guru.

2.Murid diberi lembaran kerja bina lima ayat berpandukan   gambar taman permainan senagai kerja rumah.

Lembaran Kerja diberi sebagai latihan pengukuhan.





Impak/Refleksi :  Didapati suasana agak bising semasa sesi perbincangan.Terdapat juga murid yang tidak bergerak aktif semasa aktiviti berbincang.40/40 murid menguasai kemahiran membina ayat majmuk dengan kata hubung.Latihan pengayaan akan diberi.


Latihan pengukuhan murid
Bina lima ayat lengkap tentang aktiviti yang terdapat dalam gambar.




No comments:

Post a Comment